Mam stary dom i chcę go dopasować do swoich nowych potrzeb
Jak długo to będzie trwało?
- Najpierw muszę dokładnie pomierzyć Twój dom, żeby mieć podstawę do opracowania koncepcji przebudowy. Jeżeli posiadasz jakąś dokumentację budynku może to pomóc, jednak często jest tak, że projekt sobie, a dom sobie. Spotkałem się np. z sytuacją, że w pięćdziesięcioletnim domu na poddasze prowadziła wąska drabina, a w oryginalnym projekcie były narysowane piękne szerokie schody. Cóż z tego, skoro nie zostały wykonane i nie istnieją…
- Czas niezbędny do załatwienia spraw urzędowych nie powinien przekroczyć miesiąca. Jeżeli dom jest pod ochroną konserwatora zabytków, wtedy będzie trochę dłużej (będziemy musieli poczekać na zatwierdzenie przez konserwatora planowanych prac – oczekiwanie może trwać od 1 do 2 miesięcy)
pokaż/ukryj więcej informacji
Każdą współpracę zaczynam od bezpłatnej konsultacji, która trwa zwykle od 1 do 2 godzin i oczywiście najlepiej żebyśmy porozmawiali w domu, który chcesz przebudować. Podczas tej rozmowy:
- przedstawię Ci jak miejscowe prawo reguluje to, co można zrobić na Twojej działce (jest to bardzo istotne, jeżeli np. chcesz zmienić dach lub rozbudować swój dom – czyli planujesz ingerencję w zewnętrzną bryłę domu – albo planujesz urządzić lokal usługowy),
- zapytam Cię o Twój styl życia, plany, zainteresowania – te wszystkie rzeczy pozwolą mi lepiej dopasować koncepcję przebudowy domu do Twoich rzeczywistych potrzeb (planując przebudowę domu na pewno masz już kilka pomysłów – pomogę Ci je zrealizować),
- odpowiem na wszystkie Twoje pytania.
Kiedy podejmiemy współpracę, najpierw muszę zrobić inwentaryzację, czyli po prostu pomierzyć Twój dom, żeby mieć podstawę do dalszej pracy. Pomiary zajmą mi od 3 do 4 godzin, a później będę potrzebował 2-3 dni na wprowadzenie danych do komputera i zbudowanie modelu 3D, na którym będziemy dalej pracować.
Po około tygodniu od ukończenia inwentaryzacji przedstawię Ci wstępną koncepcję przebudowy domu. Teraz tak naprawdę zaczniemy najważniejszy etap pracy – w tym momencie okaże się które Twoje pomysły i oczekiwania da się ze sobą pogodzić i uwzględnić w projekcie. W zależności od Tego jak dobrze się dogadamy i jak dużo pomysłów będziesz mieć na bieżąco, etap koncepcji (czyli opracowanie układu pomieszczeń, ich liczby i wielkości) powinien nam zająć od 1 do 2 miesięcy. Oczywiście jeżeli będziesz potrzebować więcej czasu do namysłu, nie będę Cię poganiał. Pracujemy nad Twoim domem i chcę, żebyś miał/a pewność, że dom spełnia wszystkie Twoje wymagania. Efekty naszych ustaleń pokażę Ci na wyraźnych i czytelnych wizualizacjach.
Oczywiście może się zdarzyć, że pierwsza wersja przebudowy, którą Ci pokażę nie do końca Ci się spodoba. Wtedy ustalimy co trzeba poprawić i po kilku dniach (w zależności od zakresu zmian) przedstawię Ci poprawioną wersję. A może w międzyczasie spodoba Ci się coś zupełnie innego? Wtedy opracujemy nową koncepcję. Oczywiście nie poniesiesz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. W ten sposób dojdziemy do etapu, na którym stwierdzisz, że dom wygląda tak, jak trzeba.
Jakie dokumenty są niezbędne?
- wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzja o Warunkach Zabudowy, czyli tzw. WZ-ka (w sytuacji, kiedy działka nie jest objęta MPZP).
pokaż/ukryj więcej informacji
– Po co w ogóle jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego? W założeniu ma on odpowiadać za ład przestrzenny i estetyczną atrakcyjność krajobrazu. W rzeczywistości to od Ciebie jako Inwestora i ode mnie jako architekta zależy, czy nowa wersja Twojego domu wkomponuje się harmonijnie w krajobraz, czy nie będzie wyglądał jak pryszcz na czubku nosa. W MPZP określone są takie parametry Twojej działki jak maksymalna powierzchnia zabudowy, maksymalna liczba kondygnacji i wysokość budynku i wiele innych, które mogą być istotne, jeżeli nasze opracowanie obejmie również zmianę dachu lub rozbudowę domu.
– Jeżeli działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, to czasem wystarczy ściągnąć ze strony gminy uchwałę o ustaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli jest w niej czytelna mapa, czyli załącznik graficzny do uchwały i dokładny opis np. nieprzekraczalnej linii zabudowy, to nie ma potrzeby wnioskować do urzędu o wypis i wyrys z MPZP. Natomiast gdy rysunek planu jest nieczytelny, a to się zdarza, lepiej wystąpić do gminy o wydanie wypisu i wyrysu z MPZP – tam będzie dokładny rysunek z ustaleniami MPZP dotyczącymi działki.
– Jeżeli działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, wtedy trzeba wystąpić do gminy o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy, czyli takiego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla jednej działki. Jeżeli jeszcze nie masz takiej decyzji, to najlepiej wniosek wypełnić w porozumieniu z architektem. Dlaczego? Ponieważ pomogę Ci tak wypełnić wniosek, żeby zminimalizować ryzyko odmowy wydania decyzji o WZ. W zależności od zakresu zmian, jakie chcesz wprowadzić w swoim domu, istnieje możliwość, że nie będziemy potrzebowali wstępować na drogę urzędową, jednak zwykle jest to konieczne.
Co muszę zrobić?
- w zasadzie na razie nic, poza zebraniem w jedno miejsce wszystkich dokumentów dotyczących domu, które już masz. Gdy podejmiemy współpracę, wtedy opowiem Ci dokładnie jakie kolejne kroki musimy wykonać i oczywiście w większości zrobię je za Ciebie.
Ile to będzie kosztowało?
- Cały projekt domu powstaje na podstawie inwentaryzacji i składa się z opracowania architektonicznego oraz z projektów branżowych. Cały projekt wykonam dla Ciebie razem z zatrudnionymi przeze mnie specjalistami z zakresu konstrukcji, instalacji sanitarnych i instalacji elektrycznej, o ile oczywiście zakres przebudowy domu będzie uwzględniał ingerencję w konstrukcję i poszczególne instalacje. Najczęściej niezbędny jest konstruktor (przy zmianie nadproży lub remoncie stropów), natomiast jeżeli chodzi o instalacje, to zależy od konkretnej sytuacji.
BEZPŁATNIE I BEZ ZOBOWIĄZAŃ, dopiero po rozmowie ocenisz, czy jestem właściwą osobą do tego, żeby zaprojektować Twój nowy dom.